Možná jste si již někdy všimli, že v příbalovém letáku je napsáno, že denní dávka ibuprofenu je 1,2 -2,4g. Stejně tak u dětského sirupu je napsané rozmezí 20-30mg na kg váhy dítěte. A vy si říkáte…proč není jasně daná dávka? Navíc je to docela velké rozpětí. Znamenalo by to 3-6 tablet denně, to je přece velký rozdíl!
Ibuprofen je účinná látka, která má několik účinků. Působí proti bolesti, snižuje horečku a funguje proti zánětu. A právě v tom je ten zakopaný pes. V momentě, kdy potřebujeme využít jeho protizánětlivý účinek, tak nasazujeme vysokou dávku a užíváme pravidelně. Tuto vysokou dávku ale určuje lékař, protože se musí ohlídat hrozící nežádoucí účinky a také se nepředpokládá, že například revmatoidní artitidu si budete léčit sami. Podobně se vám může stát, že vyšší dávku vám nasadí zubní lékař v souvislosti se zánětem zubu. Nebo ORL lékař na zánět dutin.
Budeme se bavit o samoléčbě běžných bolestí nebo zvýšené teploty. Věřím, že každý z vás si dá tabletu ibuprofenu, když ho něco zabolí a nepřekračuje ani zdaleka dávkování 3x denně tableta ibuprofenu 400mg (tedy 1,2g denně). To je naprosto v pořádku.
Jak je to, když máte teplotu? Pokud je to teplota zvýšená, tak dávkování 3x denně tableta ibuprofenu 400mg by měla také stačit. Ale co když je ta teplota vyšší a vy ji potřebujete srážet častěji. V tuto chvíli do mezičasu vložíte paracetamol 500-1000mg (tady se řídíme hmotností pacienta). Znamená to, že po 4 hodinách střídáte ibuprofen a paracetamol. Například v 8 hodin si dáte ibuprofen a ve 12 hodin paracetamol a tak dále.
Ibuprofen je dobře užívat s jídlem nebo po jídle. Bolí vás hlava nebo máte menstruační bolesti? Zkombinujte ho s hořčíkem, ideálně šumivým. Bolí vás hlava od páteře, dejte si na noc tablety s guaifenesinem. Bolí vás záda, trpíte na neuropatie, přidejte přípravek s obsahem vitamínu řady B, případně také hořčík.
Každá pravidelná nebo dlouhodobá bolest ale patří do rukou lékaře. Stejně tak horečka může být příznakem řady onemocnění, takže pokud horečka neklesá, nebo trvá delší dobu, nebo se zhoršuje zdravotní stav, je nutné se obrátit na lékaře.
Ibuprofen „dráždí“ žaludek, protože kromě prospěšných účinků, má i vedlejší a to je to „dráždění“ žaludku. Kdy si máte dávat pozor? Pokud trpíte na pálení žáhy, bolí vás často žaludek, zhoršuje se to po použití ibuprofenu. Hrozí vznik žaludečních vředů!
Užíváte léky na ředění krve, nebo kortikosteroidy? Trpíte na chronické střevní onemocnění? Dlouhodobé použití ibuprofenu není vhodné ani pro pacienty s vysokým krevním tlakem, nemocemi ledvin nebo jater. Další informace najdete v příbalovém letáku.
Vše výše uvedené platí samozřejmě i u dětí. To znamená, že rozpětí dávky je také dáno požadovaným účinkem. Nižší denní dávky (20-30mg/kg) pomáhají na bolest a teplotu, vyšší denní dávky (40mg/kg) patří do rukou lékaře a jsou určené na léčbu zánětu. S vyšším dávkováním se můžete setkat například na ORL při zánětu středního ucha, nebo u jiných zánětlivých diagnóz.
Pojďme se nejdřív podívat na dávkování sirupů. V první řadě se vždy podívejte, jestli držíte v ruce sirup s obsahem 20mg nebo 40mg/ml ibuprofenu. Ta silnější verze je určena pro děti nad 20kg. U dětiček do 5kg (do 3 měsíců) o dávce a vůbec o použití ibuprofenu rozhoduje lékař.
Už jsme si řekli, že DENNÍ dávka pro dítě v rámci samoléčby horečky a bolesti je 20-30mg ibuprofenu na kg dítěte. Dávkujeme po 8 hodinách, to je 3x denně, nebo po 6 hodinách, to je 4x denně. Když to celé přepočítáme, vytvoříme si excelovou tabulku 🙂 tak nám vyjde následující dávkování:
Dítě vážící 6-7kg
Dítě vážící 8-9kg
Dítě vážící 10-12kg
Dítě vážící 13-15kg
Dítě vážící 16-19kg
Dítě vážící 20-24kg
Dítě vážící 25-29kg
Dítě vážící 30-40kg
Máme na výběr jak sirupy, tak polykací tablety, také cumlací tablety s příchutí a dokonce i želatinové tablety. Takže výběr je široký. Vždy si přečtěte příbalový leták daného přípravku. Protože se setkávám s tím, že tabulky uvedené na obalech jsou někdy příliš komplikované, vytvořila jsem tuto příručku jako pomocníka s orientací v dávkování.
Výše uvedené dávkování platí, ale pokud je horečka příliš vysoká a je potřeba ji srážet ještě víc, vstupuje do hry druhá léčivá látka v podobě paracetamolu. Ta se dává v mezičase mezi dávkami ibuprofenu, dávkování dle příbalového letáku. Podrobněji si o této kombinaci řekneme v příštím článku na téma horečka a její řešení.