Můj syn, “malý pan lékárník“, prodělal neštovice. Využila jsem příležitost a otestovala na něm snad všechny klasické, nové i alternativní přípravky a tady je výsledek.
Jen stručně k průběhu…malý měl 4 dny rýmu, pak přišla teplota 38 °C a druhý den se objevily pupínky (nalité tekutinou, jako malé puchýřky), samozřejmě jsme kontaktovali lékaře pro stanovení diagnózy. Rýma ne vždy předchází neštovice, v našem případě to tak bylo. První dva dny měl teplotu a pak přišly další 2-3 dny šíleného svědění. V tyto dny jsme vyzkoušeli snad všechno a po ničem nepřišlo významné zlepšení. Dítě bylo naštěstí natolik rozumné, že se neškrábalo. Pupínky zasychaly a po těch 2-3 dnech svědění už byla jen zvýšená teplota a pupínky se začaly měnit ve stroupky, které se postupně odlupovaly.
Ve fázi nalévání pupínků jsem aplikovala Avéne Cicalfate+ sprej, který je vlastně moderním tekutým pudrem, který šetrně pupínky pomáhá vysušovat.
Potom ve dnech svědění jsem vyzkoušela následující přípravky proti svědění. Některé z nich jsou určené na svědění při atopickém ekzému, nikoli při neštovicích, ale ze zoufalství už jsem zkoušela i ty:
Bioderma Atoderm SOS sprej proti svědění pro atopiky – mírné zlepšení pocitu svědění, ale žádný zázrak. Ze sprejů se nanášel nejlépe, nebylo nutné ho roztírat. Nechala jsem si ho na pozdější fázi, když už měl malý stroupky.
A-Derma Exomega sprej proti škrábání – pro atopiky perfektní, na neštovice nic moc, protože po nastříkání je potřeba roztírat a je takový hutnější.
A-Derma Cutalgan zklidňující sprej – po použití jsem významné zlepšení nezaznamenala, aplikoval se dobře, ale na svědění nám významně nepomohl.
Levandulový olej – měla jsem pocit, že snad svědění dokonce zhoršil.
Virasoothe Sprej gel – chladivý gel na zmírnění projevů planých neštovic, od tohoto přípravku jsem si hodně slibovala, ale i přesto že je určen na neštovice, tak u nás více méně bez efektu.
Avéne Cicalfate sprej – asi nejvíc jsem byla spokojená opět s tímto přípravkem, i ve fázi svědění přinesl aspoň na chvíli úlevu.
Hypermangan (manganistan draselný) – v dnešní době již málo používaný přípravek, který se přidává do vany v minimálním množství – aby byla voda slabě růžová! – a má dezinfekční účinky.
Když neštovice přestaly svědit, tak jsme si všichni oddechli a začali řešit, čím neštovice zahojíme. Když odpadl stroupek, tak jsem pupínek mazala 1x denně krémem (střídala jsem Avene Cicalfate krém a Syncare Neoderm krém) a pak 1x denně Syncare Kelodermem krémem jako prevenci jizviček. Měla jsem pocit, že pokožku celého těla je potřeba promazávat, ale zároveň jsem se bála, abych stroupky rozmazáváním nestrhávala. Nejvíc se mi na promazávání osvědčil Bioderma Atoderm SOS sprej, kterým jsem dítě postříkala a v podstatě nechala tak. Když už měl malý stroupků minimum, tak jsem přešla na běžné tělové mléko.
Ano, zbyla viditelná místečka, kde větší neštovice původně byly. Ještě i několik let poté se dají ta místečka najít. V létě jsem dítě mazala opalovacími přípravky (s minerálními filtry) o to pečlivěji, aby se mu neudělaly pigmentové skvrny ze sluníčka, jizvičky jsou na slunce citlivé.
Když se mi některá neštovice v kterékoli fázi nezdála, konzultovala jsem s lékařkou použití dezinfekce a antibiotické masti. Ve fázi svědění nám lékařka předepsala antihistaminika proti svědění, ta zlepšení přinesla.
Od začátku až do odloupnutí stroupků stříkat Avéne Cicalfate sprejem, který pomáhá jak vysušovat, tak i hojit a alespoň částečně pomáhá proti svědění. Pokud je svědění těžko zvladatelné, určitě zkonzultovat s lékařem možnost nasazení antihistaminik. Po odpadnutí stroupku doporučuji pupínek mazat něčím hojivým a zbytek těla začít pomalu promazávat. Buď bezkontaktním Bioderma Atoderm SOS sprejem, nebo čím jste zvyklí svoje dítě mazat. Pokud se bojíte jizviček, klidně hned po odpadnutí stroupku mažte Syncare Kelodermem jednotlivé „kráterky“. Držím palce, ať Vaše dítě projde neštovicemi bez úhony. Existuje i možnost očkování, informace Vám poskytne Váš ošetřující lékař.