Tak a je to tu. Období klíšťat. Prohlížíte se po návštěvě přírody a ejhle…najdete klíště. Ideálně ještě není přisáté, ale to se poštěstí málokdy. Když už přisáté je, bude potřeba ho vyndat. Nejsprávnější způsob je klíště chytit pinzetou/háčkem co nejblíž kůže, vlastně ho podebrat a pomalým, plynulým pohybem kolmo na kůži ho vytáhnout. Nedoporučuje se s klíštětem cloumat, točit ani s ním jinak manipulovat! Po vytažení místo vydezinfikujeme. Nezapomeňte si pak i umýt ruce. Pokud se nepodaří vyndat kusadla, „nic“ se neděje, tělo si s nimi poradí, pokud by se místo zanítilo, jdeme k lékaři pro antibiotickou mast.
Pokud nemáte s klíšťaty moc zkušeností, nebo nejste manuálně zruční, existuje pro Vás řešení v podobě zmrazujícího spreje. To je sprej, který klíště zmrazí a díky tomu už nevypouští nic dalšího do rány. To mě, jako úzkostlivou matku, uklidní a klíště pak v klidu vytáhnu a místo vydezinfikuji. Dá se mimochodem použít i u domácích zvířátek.
Klíště můžete zabalit do papíru a buď spálit, nebo spláchnout do záchodu. Pokud jste hysterická matka jako já, můžete poslat klíště do laboratoře, aby zjistili, zda nebylo přenašečem některé infekce. Pro můj klid jsem klíště poslala, ale lékař mi doporučil nikam klíště neposílat, ale vyčkat, jak se bude chovat místo kousnutí. Že budeme hlídat, jestli se po těle neobjeví typická skvrna, nebo jestli se třeba neobjeví jiné projevy.
My jsme celá rodina očkovaná proti klíšťové encefalitidě, ale bohužel se nedá očkovat proti lymské borelióze. Já sama jsem boreliózu před 15 lety prodělala. Měla jsem charakteristickou skvrnu na noze. Lékař mi nasadil antibiotika na 10-20 dní (už si nepamatuji přesně 🙂 ) a já sama jsem si tehdy přidala přípravky na podporu imunity. Kdo již má přečtený můj eBook o imunitě, tak ví, že mým oblíbeným doplňkem stravy je jak Imunoglukan P4H cps.60, tak Beta-1,3D Glukan 500mg. Vzhledem k delší době léčby antibiotiky jsem užívala i probiotika.
Antibiotika se někdy nasazují pouze na základě samotné skvrny, někdy se čeká na potvrzení v krvi. Protilátky se v krvi objeví ale až 4-6 týdnů od nákazy. Nasazení antibiotik záleží na rozhodnutí lékaře.
V první řadě si poznačíme datum, kdy jsme klíště vyndali. Místo sledujeme. Syn měl místo chvíli zduřelé, začervenalé, takovou malou bouličku, pomalu to mizelo.
Pokud se objeví typická červená skvrna s bílým středem (erythema migrans), navštívíme lékaře. Také se může stát, že se skvrna objeví jinde na těle, také navštívíme lékaře.
Dalším projevem infekce způsobené klíštětem může být chřipkový stav, který se může objevit 1-2 týdny od klíštěte. Často to jsou neurčité projevy jako únava, teplota, bolest kloubů, otoky kloubů, bolesti svalů, brnění končetin nebo malátnost. Nesmíme podcenit ani bolest hlavy, zvracení, světloplachost, závratě a vysokou horečku. To všechno může značit, že došlo k nákaze od klíštěte a není radno toto podcenit! Pokud se některý příznak objeví, navštívíme co nejdřív lékaře.
Nechodit do přírody není řešením 🙂 Já jsem měla boreliózu od nějaké mušky, klíště jsem tehdy ani neměla.
Je dobře si vzít do přírody dlouhé kalhoty, případně dlouhý rukáv.
Když jdu do přírody, parku, lesa, kempu…je dobře se preventivně postříkat repelentem. Většina repelentů obsahuje účinnou látku DEET v různé koncentraci. Podle toho je přípravek vhodný i pro děti, nebo je jen pro dospělé. Na obale si i přečtěte, zda je vhodný na pokožku, oblečení, boty. Jak dlouho působí, jak často se má a může nanášet.
U malých dětí, nebo u někoho s citlivou pokožkou, je možnost použít přírodní repelent, který obsahuje přírodní esenciální silice.
K dispozici je i repelent určený na textil, stany, spacáky a podobně pro extrémní případy. Nebo i tzv. prostorový repelent, který se dá nastříkat na stěny, verandy, altány a další materiály. Sama s těmito přípravky zkušenost nemám, sama bych upřednostnila jejich použití pouze ve venkovním prostoru, než uvnitř.
Někdy mi říkáte, že stačí si dát pivo a že díky vitamínům řady B, odpuzujete klíšťata. V zásadě máte pravdu, ale jenom na pivo bych nespoléhala. Na stejném principu funguje doplněk stravy českého výrobce Rosen Pharma, jehož složení má pomoci s odpuzováním klíšťat. Stejně jako na samotné pivo, bych nespoléhala ani na samotný doplněk stravy, i když si myslím, že svůj účinek přípravek má, použila bych ho v kombinaci s repelentem.
V nabídce jsou i repelentní náramky. S těmi já osobně dobrou zkušenost nemám. Asi v kombinaci s repelentem můžou udělat dobrou službu, ale samotné syna od klíšťat neochránily. Navíc jeho spolubydlící na škole v přírodě nenáviděli citrónovou vůni náramků, která jim provoněla pokoj 🙂
S sebou mějte minimálně pinzetku/háček na klíšťata a dezinfekci. Možností je zmrazující sprej.
Hned! jak se vrátíte domů, tak se prohlédněte, protože čím dřív klíště najdete a čím dřív ho vyndáte, tím lépe. Kratší doba znamená menší riziko přenosu případné infekce. Také nezapomeňte smýt repelent z pokožky.
Existují stránky „aktivity klíšťat“ – zjistíte si stupeň rizika napadení klíštětem – Český hydrometeorologický ústav. Dále je mapa aktivity klíšťat – mapa. A pokud Vás zajímá více informací, spoustu zajímavostí se dozvíte na stránkách Zeptej se vědce.
Držím palce, ať těch klíšťat je letos co nejméně.