Jak vybrat opalovací krém

„Dobrý den, prosila bych nějaký opalovací přípravek s vysokým faktorem.“ Tak často začíná návštěva lékárny před dovolenou. Pojďme se spolu podívat, co je potřeba zvážit a podle čeho vybírat vhodný „opalovák“.

Potřebujeme každý svůj opalovací krém?

Jedním z hlavních kritérií je věk. Jinými přípravky budeme mazat miminka a jinými děti a dospělé. Platí pravidlo, že přípravky pro děti mohou samozřejmě používat také dospělí. Jedinou výjimkou jsou miminka a batolata, to si vysvětlíme dál.

Co to jsou vlastně ty faktory

Často se setkávám s tím, že mi někdo řekne, že nechce padesátku faktor, protože se neopálí. V tu chvíli se snažím vysvětlovat, že hodnota faktoru vypovídá pouze a jenom o doporučené četnosti mazání. To znamená, že například opalovacím krémem s faktorem 50, je doporučeno se mazat 2x denně. Krémem s faktorem 30 je doporučeno se mazat 3x denně. Logicky krémem s faktorem 10 se budeme mazat co hodinu 🙂 Pokud se takto často namažete, nemělo by dojít ke spálení pokožky. Roli ovšem také hraje, jak dobře se namažeme. V tomto videu na Instagramu a facebooku ukazuji, kolik krému je potřeba na namazáni. Často se stává, že lidé se mažou málo a také vynechávají špatně dostupná místa.

Do hry nám ještě vstupuje typ pokožky. Pokud je někdo světlý typ, nebo má hodně citlivou pokožku, doporučuji vyšší faktor. Takový zákazník už to o sobě často ví a rovnou sahá po vyšších faktorech a také se drží ve stínu, nebo se chrání oblečením, kloboukem a podobně.

Ale co když někdo trpí na sluneční alergii?

Tady už se dostáváme k vysvětlení si základního rozdílu v opalovacích přípravcích. Opalovací krémy obsahují buď fyzikální, nebo chemické filtry, někdy jejich kombinaci. Zní to hodně složitě, pojďme si to vysvětlit.

Když dopadne sluneční paprsek na kůži namazanou chemickým filtrem (ten obsahuje naprostá většina opalovacích přípravků), dojde k reakci uvnitř kůže, díky které je kůže chráněná. Pokud ale paprsek dopadne na kůži namazanou fyzikálním neboli minerálním filtrem, sluneční paprsek filtr jednoduše zachytí a částečně odrazí a do pokožky vstupuje paprsek minimálně. Tyto krémy často zanechávají na pokožce bílý nebo hnědý film, to je známka toho, že právě obsahují minerální filtr.

Takže pokud potřebujeme maximálně ochránit pokožku, hledáme opalovací přípravky s označením „mineral“ na obalu. Tento typ opalovacího přípravku doporučuji lidem se sluneční alergií, nejmenším dětem do 3 let, lidem s pigmentovými skvrnami, nebo třeba na jizvy a další stavy kůže, kdy potřebujeme, aby na kůži slunce prostě nedopadlo a víme, že nemůžeme být jenom ve stínu.

Takže které přípravky vybrat?

Pokud jede celá rodina i s dětmi od 3 let na dovolenou k vodě, vybrala bych velké balení dětského opalovacího mléka s faktorem 50 a mazat se tím bude celá rodina od hlavy až k patě. Pokud bude v rodině ještě i miminko nebo batole do 3 let, tomu bych přikoupila jeho vlastní opalovací přípravek. Buď tedy ten maximálně chránící pouze s minerálními filtry (ty jsem používala pro svého syna na dovolené do exotiky a byla jsem smířená s tím, že vše bylo od krému, protože se prostě úplně nevstřebá, ale zůstává na pokožce a i věcech, konkrétně to bylo minerální opalovací mléko Avéne), nebo vyberte přípravek určený pro ty nejmenší, který obsahuje právě tu kombinaci filtrů, bude se vám lépe rozmazávat a zároveň chránit. Kvalitní výrobci na obalu píší, pro jakou věkovou skupinu je jejich výrobek určen (k dispozici je například La Roche Posay Anthelios Baby mléko, nebo Avéne Intense Protect mléko). U nejmenších samozřejmě platí, že je slunci vystavujeme co nejméně.

Cestovatelé, kteří místo polehávání na pláži, nebo usrkávání drinku v bazénu, dávají přednost třeba poznávání zajímavé země, většinou hledají menší objem přípravku, protože mají oblečení a mažou pouze nechráněnou kůži.

Další kategorií jsou sportovci. Třeba cyklisti, nebo hráči plážového volejbalu. Ti nesnáší mastné krémy, protože v kombinaci s potem vzniká nepříjemný pocit na kůži. Pro ty jsou určeny opalovací přípravky s označením sport, například značka Avéne na sportovce nezapomněla.

Muži jsou další skupinou, která často nemá ráda mastné konzistence krémů a mlék. I na ty výrobce již myslí a například přípravky značky Eucerin z řady Dry touch tento požadavek splní. Přípravky lze použít i na pleš.

Mazat si obličej něčím extra?

Pojďme se podívat také na krémy určené na obličej. Proč by někdo kupoval extra krém na obličej? Může to být proto, že se chce chránit nejen na dovolené, nebo chce třeba použít i make-up. Poznáte je snadno, protože to bývají menší balení, zpravidla 50ml.

V nabídce je často několik variant obličejových přípravků. Když je na obalu napsáno fluid, bývá určený na smíšenou, mastnější pleť, když je na obalu uvedeno krém, tak je to hutnější konzistence a je zpravidla určen na sušší pokožku. Někdy jsou krémy rovnou lehce zabarvené, sjednocují barvu pleti, takže i na pláži se můžeme cítit upravené. Nabídka je opravdu široká, pro pacienty s akné jsou extra produkty, které neucpávají póry.

Co tedy konkrétně na sluneční alergii, pigmentové skrvny

Už víme, že potřebujeme, aby přípravek obsahovat minerální filtr. Na sluneční alergii na těle bych doporučila Avéne Intense Protect, hůře se roztírá, ale splní úkol chránit pokožku. Pokud potřebujete řešit pouze obličej, můžu doporučit Bioderma Photoderm Nude Touch.

Citlivé otázky – voděodolnost, složení, ekologie

Někdy kolují zavádějící informace, proto tady zmiňuji ty nejčastější. Můžu se po namazání krémem jít vykoupat? Ano, opalovací přípravky z lékárny jsou testovány na koupání, takže 1-2 vykoupání zvládnou, pokud se tedy nebavíme o tom, že je někdo „naložený“ ve vodě půl dne.

Škodí opalovací přípravky mořským živočichům a rostlinám? V současnosti značky prodávané v lékárnách již velmi dbají na to, aby minimalizovali dopad na životní prostředí. Stejně tak upravují obaly, aby byly recyklovatelné a tím co nejméně škodlivé.

Někdy je pojem minerální filtr zaměňován za minerální oleje, které se považují za škodlivou součást některých kosmetických produktů, ale tyto dvě věci nemají nic společného.

Téma opalování je velmi široké

Toto téma je skutečně velmi obsáhlé. Nezmínila jsem, že ideální je se namazat alespoň 15 minut před sluněním. Že existují opalovací mlhy, které jsou ideální k rychlé aplikaci. Nevysvětlili jsme si UVA a UVB záření. Péči o pokožku po slunění. To všechno a ještě víc bych vám ráda sdělila. Na facebooku a Instagramu ukazuji, kolik opalovacího krému se má správně aplikovat. Ukážu Vám rozdíl v konzistenci některých krémů. Tak mě sledujte, ať vám nic neuteče.

Jsem atestovaná doktorka farmacie s 20 letou praxí v lékárně, kterou její práce stále baví. Největší odměnou mi jsou vyléčení pacienti, kterým pomáhám od nejrůznějších neduhů. Pomáhám zákazníkům s výběrem přípravků, nenechávám se ovlivnit reklamními slogany, ale ověřenými účinky. Učím lidi správně užívat léčivé přípravky a vysvětluji jim odborné pojmy. Více se o mně dozvíte v mém příběhu >> Sepsala jsem několik eBooků, některé jsou zdarma, některé jsou placené. Stažením těchto eBooků získáte uceleného rádce pro Vaše zdraví. Stáhnout si je můžete zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Čeká vás spousta rad z lékárny.

    Něco se dozvíte, někdy se zasmějete. Mám vám toho opravdu hodně co říct. Z jednotlivých eBooků si můžete časem vytvořit malého rádce pro zdraví a ve správnou chvíli vytáhnout správnou radu a ulevit si od potíží.

  • Nejnovější články
  • Kategorie
    • Žádné rubriky
  • Potkáme se na facebooku