Čeká vás vyšetření střev. Je nutné, aby byla střeva co nejvíc vyčištěná, aby vyšetření proběhlo bez problémů a hlavně, aby vyšetřující personál viděl co nejvíc zákoutí vašeho střeva 🙂
Už při objednávání vyšetření nahlašte, jaké léky užíváte a se kterými chorobami se léčíte, ať se rovnou domluvíte na dalším postupu. Když zapomenete, zeptejte se v lékárně při vyzvedávání projímadla.
Zároveň se informujte o možnostech vyšetření. Zda je možno dostat „oblbovák“, celkovou anestesii, nebo vyšetření zvládnete „za živa“. Pokud se vyšetření extrémně bojíte, poraďte se o možnosti užívat něco na uklidnění už pár dní před zákrokem, v den zákroku vám dají zklidňující injekci a něco proti bolesti automaticky. Hlavně vyšetření neodkládejte!
Budete se svlékat do půl těla. Na některých pracovištích jsou k dispozici kalhotky/šortky s „dírou“, někde je bohužel nemají. Každopádně pro zdravotnický personál se jedná o rutinní záležitost, takže není potřeba se stydět, jste jedním z mnoha, ale klidně se předem zeptejte a případně si takové kalhotky/šortky se souhlasem pracoviště kupte. K dispozici by měly být ve zdravotnických potřebách.
Lékař vám předepíše projímadlo. Pohlídejte si, ať to projímadlo máte doma, někdy se stane, že si uvědomíte den před vyšetřením, že ho doma nemáte a těžko se pak na poslední chvíli shání recept.
Přípravků je několik. Ať budete mít kterýkoliv z nich, budete muset vypít hodně tekutin, 3-4 litry! Přípravek používejte podle návodu.
Jak se ale připravit kromě projímadla? Je potřeba dodržet několik dní diety. Není to nic příjemného, ale můžete to brát tak, že týden detoxu střev není až tak špatný nápad…
Vysaďte léky i doplňky stravy s obsahem železa.
VYNECHEJTE hovězí a vepřové maso. MŮŽETE vařené, na páře nebo dušené kuřecí maso bez kůže. MŮŽETE bramborovou kaši z oloupaných brambor, rýži, těstoviny. UBERTE na vláknině, tedy syrové zelenině a ovoci. MŮŽETE trochu vařené mrkve, jablka bez šlupky, trochu banánu. MŮŽETE mléčné výrobky kromě plesnivých sýrů. VYNECHEJTE celozrné pečivo, kynuté pečivo, knedlíky, oříšky. MŮŽETE obyčejný rohlík, housku, toastový chléb.
Teď už je potřeba být disciplinovaný. Stravujte se co nejvíc bezezbytkově, tedy minimum vlákniny, minimum tuku. To znamená ŽÁDNÁ semínka, celozrné pečivo, koláče, buchty, oříšky, dužiny v džusu, mák, pečivo s mákem, skořici, kmín, kokos. Z ovoce NEJEZTE ovoce se slupkama nebo pecičkama, zrníčkama – hroznové víno, kiwi, jahody, angrešt ani banán, ale ani další ovoce není vhodné. NEJEZTE ani kandované a sušené ovoce. Ze zeleniny NEJEZTE syrovou zeleninu, hlavně NE rajčata, meloun, papriky, špenát, avokádo, cibuli, česnek, pórek, kapusta, zelí, ředkvičky, okurky. Z příloh NEJEZTE neloupanou rýži, luštěniny (čočka, fazole, hrách), kukuřici. NEJEZTE maso, uzeniny, šunku, klobásy, houby. NEJEZTE snídaňové cereálie, müsli, ovesné kaše, otruby.
Takže co nám zbylo 🙂 JEZTE vývary s nudlemi ale bez zeleniny a bez masa, lehce rozvařené těstoviny, rozmixovanou bramborovou kaši (brambory bez slupky), mléčné výrobky, pudingy, piškoty a jim podobné sušenky. PIJTE ideálně čistou vodu, ale ještě můžete i perlivé nápoje, bylinkové nebo ovocné čaje.
Pokud náhodou užíváte léky proti průjmu, tak je vysaďte.
Černou kávu (NE espreso, ale rozpustnou nebo překapávanou) nebo čaj, ten NE černý, ale ovocný nebo bylinkový, můžete i s cukrem. Můžete obyčejný rohlík, housku, jablečnou přesnídávku ideálně domácí z oloupaných jablek.
PIJTE ideálně čistou neperlivou vodu, slabé bylinkové nebo ovocné čaje. NEPIJTE kávu s mlékem, mléko, mléčné nápoje, džusy s dužinou, černý čaj, alkohol.
Čistý vývar bez nudlí, bez zeleniny, bez masa.
Pokud jdete na vyšetření hned ráno, už začínáte s projímadlem dle návodu. Trochu usnadnit pití Vám může použití brčka, vychlazení nápoje. V návodu bývá napsáno, že si do pití můžete přidat džus, šťávu a podobně, podívejte se do příbalového letáku konkrétního přípravku.
I když to zní jako nesmysl, tak vám díky projímadlu hrozí dehydratace, takže i když už tekutiny nemůžete ani vidět, pijte.
Naplánujte si pobyt v klidu doma, protože začnete chodit na toaletu, počítejte tak 1-2 hodiny po vypití první dávky projímadla.
Už nic nejíte. Pijete neperlivé nápoje, ideálně vodu, ale můžete i slabé bylinkové nebo ovocné čaje. Pijete projímavý roztok. Někdy dostanete instrukci, že roztok budete muset pít ještě i v noci, třeba ve 2-4 ráno. Je to nepříjemné, ale při nedodržení instrukcí a nesprávném vyprázdněním se nemusí vyšetření povést a vy budete nuceni celý proces zopakovat a to nechcete…
Dnes už nejíte nic. Pijete pouze čistou neperlivou vodu. V kolik hodin se můžete naposledy před výkonem napít, vám řekne konkrétní pracoviště dle zvyklostí, obvykle 3 hodiny před výkonem.
Dnes už by měla odcházet z konečníku čirá, světle žlutá tekutina bez kousků čehokoliv, pokud je to jinak, nestyďte se to říct zdravotnickému personálu ještě před vyšetřením.
Nezapomeňte si doma žádanku 🙂 a vezměte si s sebou znovu i seznam užívaných léků, kartičku pojišťovny.
Pokud máte vývod střeva (stomii), nezapomeňte si i náhradní stomické pomůcky.
Když jdete brzy ráno, tak projímadlo už máte obvykle celé vypité. Když jdete dopoledne, nebo v poledne, projímadlo se pije ještě i ráno. V návodu je napsáno, kdy nejpozději máte projímadlo dopít, obvykle to bývá 4 hodiny před vyšetřením. Na většině pracovišť vám dají návod, kdy přesně projímadlo pít.
Běžné léky na tlak, nebo cholesterol si vemte v dobu, kdy je běžně užíváte. I když se vstřebají o něco méně, stále je to dostatečně a také již máte vytvořenou „hladinku“ v krvi z pravidelného užívání.
O lécích na ředění krve, na odvodnění a lécích na cukrovku včetně inzulínu se ale raději poraďte s lékařem. Stejně tak „cukrovkáři“ by se měli poradit ohledně hladiny cukru, aby nedošlo k hypoglykémii, tedy přílišného snížení cukru v krvi. Diabetici někdy začínají s pitím projímadla již po poledni.
Pokud se léčíte na psychiatrii, konkrétně užíváte například lithium, ale i jiné léky, také se poraďte s lékařem ohledně dávkování.
Užíváte konkrétně digoxin, léky na snížení imunity (imunosupresiva), nebo léky na epilepsii, kortikosteroidy (kortikoidy), určitě konzultujte s lékařem.
Pozor u antikoncepce. Díky projímavému účinku se nemusí celá tableta vstřebat a tak ani nemusí zafungovat. Doporučuji se dalších 10 dnů chránit prezervativem.
Pokud užíváte projímadla, tak je 3 dny před vyšetřením vysaďte.
Pokud máte zhoršenou funkci ledvin, jater, nebo srdeční onemocnění, poraďte se s lékařem ohledně množství tekutin. To platí samozřejmě i pro dialyzované pacienty.
Pokud trpíte střevním onemocněním jako je Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, rakovina střev, neprůchodnost střev (ileus), zúžená střeva, poruchy vypraznování žaludku, nebojakékoliv další onemocnění zažívacího traktu, je nutné se poradit s lékařem na přesném postupu.
Díky častější stolici vás může začít bolet konečník. Předcházet tomu můžete ubrousky, nebo třeba Bepanthen ochrannou mastí, vyrábí se i v pidi balení za cca 50Kč. Nebo zdravotnický prostředek Glide4you, to je super lubrikační gel, který se dá použít na jakékoliv prasklinky v oblasti konečníku nebo genitálii, samozřejmě i jako lubrikační gel.
Pokud by v rámci použití projímadla došlo ke zvracení a potom k bolesti na hrudi, pálení v krku, poruchy dýchání, je potřeba urychleně kontaktovat lékaře. Stává se to zejména u starších lidí.
Můžete být na sebe hrdí, že jste to statečně zvládli. Celé 3/4 obyvatel nad 50 let se tohoto vyšetření tak bojí, že raději nejdou, důsledky jsou jasné…včas neodhalená rakovina se špatně léčí.
Bylo by dobře mít s sebou doprovod. Respektive v případě „oblbováku“ nebo celkové narkózy je to povinnost. V den vyšetření si neplánujte žádné aktivity, neřiďte auto, ani nedělejte nic, kde hrozí poranění. Dejte si minimálně 12 hodin klidu.
Počítejte s nadmutím, které během prvního dne obvykle odezní.
Pomalu se vracejte k běžné stravě. Ne hned těžká jídla. Odměňte se něčím dobrým 🙂 Dostatečně pijte.
Pravděpodobně dostanete na konkrétním pracovišti návod s instrukcemi, kolik projímadla máte kdy vypít. To je samozřejmě nejlepší, protože mají zkušenosti a doporučí vám nejvhodnější postup. Pokud návod nemáte, dávám sem odkaz na návody všech projímadel, které sepsali lékárnící nemocniční lékárny IKEM.
Vzhledem k tomu, že já nemůžu bez porušení pravidel ČR zveřejňovat návody k léčivům vázaným na lékařský předpis, i když jsou k dispozici na internetu (logiku nehledejte 🙂), využívám tohoto odkazu.
Informace jsou samozřejmě i v příbalovém letáku nebo je najdete na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv SÚKL.
Nebo se můžete zeptat chatuGTP na konkrétní časový plán, stačí mu napsat konkrétní projímadlo a čas kolonoskopie, například „Lék XY, vyšetření ráno v 8 hodin“. Dokonce i chatGTP může používat názvy léčivých přípravků vázaných na recept, ale já jako lékárnice nesmím, to si ale necháme na další článek 🙂
Přeji, ať hlavně vyšetření dobře dopadne!