Opar na rtu je nepříjemnost a ať děláme, co děláme, člověka většinou potrápí několik dní. Nejen že nevypadá nejlíp, ale někdy je i bolestivé jeho opakované praskání.
Už znáte ten pocit, kdy se opar dere na svět? Nebo už vidíte malý puchýřek? V tuto chvíli je správné rychle nasadit protivirovou mastičku s obsahem acikloviru. Je v zásadě jedno kterou značku. Mažeme dle návodu, obvykle 5x denně, což znamená každé 3 hodiny kromě noci. Mažeme 4 dny. Pokud se opary přesto dále šíří, kontaktujeme lékaře.
Máte opar už 4-5 dní? Tady už protivirová mastička moc nepomůže. Na řadu přichází hojivé gely a krémy, které zabraňují opětovnému praskání a pomáhají urychlovat hojení. Doporučit můžu zdravotnické prostředky jako je například Favea Liporal nebo Hemagel, čtěte příbalovou informaci. Mažeme až do vyléčení.
Také se mi osvědčilo opar mazat Francovkou, olejíčkem z tea tree, nebo propolisovou tinkturou. Všechny tři věci dezinfikují a zároveň vysušují, což je u oparu žádoucí.
Pozor na balzámy na rty a také rtěnky a lesky. Možná Vás napadne opar „zamaskovat“ leskem. Není to ale ideální řešení. Nevědomky si virus roznášíte na zbytek úst.
K dispozici jsou i náplasti na opary. Moje zkušenost je taková, že když ji nalepím hned v začátku, opar tolik „nenaběhne„. Pacienti si tyto náplasti kupují a řada z nich si je chválí. Tím že opar překryjete náplastí, snižujete pravděpodobnost přenosu na další osoby, což je fajn.
To znamená, že se nebudete líbat, nebo se věnovat intimnostem. Virus se snadno přenáší. A věřte, že trpět na „opary“ v intimní oblasti nechcete. Opar je infekční onemocnění a tak k němu přistupujte. Mějte vlastní ručník, hrneček a další věci, které jste třeba jindy zvyklí sdílet s ostatními členy domácnosti.
Pokud máte opar a chystáte se k zubaři, nebo na zubní hygienu, bylo by dobře se přeobjednat. Důvodem je jak ochrana Vás, protože manipulací v ústech se zvyšuje pravděpodobnost přenosu viru, tak ochrana zdravotníků.
Podobné je to s návštěvou kosmetického salónu. Ani zde nebudou rádi, když přijdete s oparem na rtu. Také doporučuji se přeobjednat.
Co když jste těhotná a objevil se Vám opar na rtu? Po poradě s lékařem se používají běžné protivirové mastičky. Dodržujte pečlivěji hygienu, myjte si ruce, zejména když se dotknete rtů, nebo po aplikaci krému, aby nedošlo ke zbytečnému přenosu oparu jinam, zejména do intimních míst.
Co když kojíte? Stejná instrukce, po poradě s lékařem budete používat běžné mastičky na opary. Já když jsem měla miminko a objevil se mi opar, tak jsem se bála, abych nenakazila miminko. Pediatrička mi doporučila používat roušku při kojení a samozřejmě jsem se snažila miminko nepusinkovat, což byl nadlidský úkol 🙂 Maminky pochopí.
Co když se opar objeví u miminka? Poradíte se s pediatrem. Co u staršího dítěte? Tady již lze použít rady uvedené výše, tedy první dny protivirová mastička a potom hojivý gel na doléčení.
Pro Vás nemám dobrou zprávu. Jak se opar jednou objeví, většinou se opakovaně vrací. Často to bývá v souvislosti se sníženou imunitou, únavou, stresem, nervy, vyčerpáním. Co s tím? Pacientům se osvědčilo používat preventivně doplňky stravy s obsahem lysinu. Já mám oblíbený doplněk stravy Barny’s Herpenorm s obsahem zinku a právě L-lysinu. Užívejte ho 2x denně nalačno, tedy půl hodiny před jídlem, nebo dvě hodiny po jídle.
Máte opar každou chvíli? Potom bude potřeba navštívit lékaře. Za prvé Vás vyšetří, jestli není problém ve Vaší imunitě a také Vám možná předepíše protivirové tablety, které se užívají dle jeho doporučení.