Lékárnička na cestu – 23 věcí na které nesmíte zapomenout

Jak se říká, že kovářova kobyla chodí bosa, v mém případě to neplatí 😁 Mám celkem velkou lékárničku, o jejímž složení se s vámi ráda podělím. Předesílám, že jsem dost úzkostlivá matka, takže toho vozím celkem hodně. Zároveň vždy do lékárničky přidám to, co mi chybělo a tady je výsledek.

Abych ale netahala celá balení všech přípravků, mám s sebou jen pár tabletek nebo sáčků ode všeho, protože když budu potřebovat víc, dokoupím v místě pobytu. Zároveň mám od něčeho vystřižené dávkování nebo příbalový leták, kdybych si nebyla jistá, jak se to užívá a neměla k dispozici internet. Většinu věcí už máte doma, tak jen stačí to nezapomenout a doufat, že to na dovolené nebudete vůbec potřebovat 🙂

1) Léky na teplotu a bolest

Klasika v podobě paracetamoluibuprofenu asi v lékárničce nechybí nikomu nejen na dovolenou. Když byl syn malý, vozila jsem si čípky v příručním zavazadle, zejména do letadla, a sirupy v odbaveném zavazadle na “tam” (ale většina je do 100ml, takže i na palubě by to tedy neměl být problém). Správné dávkování ibuprofenu nejen pro děti najdete zde.

2) Teploměr

Když byl syn malý, měla jsem po ruce bezkontaktní na cestusklepávací na “tam”. Z bezkontaktních mi vyhovuje značka Cemio. Hodnoty vždy beru jako orientační a chápu, že řada lidí na bezkontaktní teploměry nadává, že nejsou přesné. Je ale také pravda, že málokdo si přečte návod a tak třeba ani neměří správně…

3) Léky na průjem

Vždy mám s sebou černé uhlí a léčivý přípravek Enterol tvrdé tobolky, s obsahem účinné látky Saccharomyces boulardii. Je určený k vnitřnímu použití, vždy čtěte příbalovou informaci. Černé uhlí je super, když vím, že jsem něco špatného snědlaEnterol jsou probiotika na akutní potíže, ten nasazuji vždy.
Dále mám s sebou léčivý přípravek Imodium 2mg tvrdé tobolky s obsahem účinné látky loperamid určené k vnitřnímu podání. Obvykle rychle zastavuje průjem a hodí se, když třeba potřebuji zastavit průjem na výletě, před cestou a podobně. Vždy čtěte příbalový leták.

4) Repelent a něco na štípance

Repelenty pomáhají preventivně jak proti klíšťatům, tak komárům. Na štípance mám ráda tyčinku After Bite a pak klasiku v podobě léčivého přípravku Fenistil gel s obsahem dimetindenu, je to gel určený k zevnímu použití, čtěte příbalový léták. Jeho výhoda je, že kromě štípanců se dá použít i na alergickou vyrážku, nebo také na povrchové spáleniny od sluníčka.

5) Alergie

Alergie se může objevit v podobě kýchání (často mě něco dráždí už v letadle), kopřivky nebo sluneční alergie, takže vždy mám s sebou i něco na alergii. Když je ve skupině dítě, tak mám i antialergické kapky pro něj.

6) Klíšťata

Klíšťat se bojím, proto s sebou vozím zmrazující sprej, pinzetku a dezinfekci (stačí třeba Alpa Francovka). Sprej klíště okamžitě zmrazí a tím by mělo být zabráněno další případné nákaze, hlavně u neopatrného vyndavání klíštěte. Jak správně zacházet s klíštětem je popsáno zde včetně návodu, jak ho vytahovat.

7) Odřeniny, puchýře a kuří oka

Na odřeniny mám stejnou dezinfekci jako na klíšťata (když jsou děti tak nějakou nepálivou). Odřeninu potom mažu Eucerin Aquaphorem, aby se to dobře hojilo a když je potřeba, přelepím náplastí. Nejraději mám Cosmos flexible na nastříhání. Je šikovná v tom, že trochu pruží, takže dobře drží. Pokud vím, že budeme hodně výletovat, přibalím i náplastě na puchýře, Compeed jsou skvělé. A poslední dobou vozím i 2-3 náplastě na kuří oko.

Vozím s sebou i náhradní stehy jako jsou Urgo Strips na řezné rány, kdy to není na šití, ale nechci, aby místo zůstalo „rozšklebené“. Někdo vyrábí „mašličky“ z náplastí, ale to já neumím 🙂

8) Krvácení z ranky nebo z nosu

Některé poranění může víc krvácet, nebo se někomu může spustit krev z nosu. Proto vozím přípravek Surgispon, takovou tu „houbičku“ k zastavení krvácení. Může se hodit.

9) Co do očí

Už několikrát se mi osvědčilo mít s sebou oční vaničku k vypláchnutí oka. Ideálně s přípravkem vhodným do očí, ale když je nejhůř dá se použít i obyčejná čístá voda. Oko se ve vaničce „vykoupe“. Na lehce zarudlé, podráždené oči vozím oční kapky OCUflash se světlíkem lékařským. Jen pozor na to, že když je jednou otevřete, musí se po měsíci zlikvidovat, tak ať je tam nemáte rok otevřené.

10) Něco na spáleniny

Pokud mívám spálená například pouze ramena, vystačím si s Fenistil gelem (nesmí se nanášet na velkou plochu), pokud celá záda, raději panthenolovou pěnu.

11) Kašel, rýma, bolest v krku

Vozím sprej na ucpaný nos, kapky na kašel a pastilky nebo sprej do krku. Často někoho z nás bolí v krku z klimatizace.

12) Opary, afty, dásně, vřídky v puse

Syn trpí jak na opary, tak na afty. Proto mám i výbavu na opary a afty.

Mám tedy protivirovou mastičku na první dny oparu a pak to doléčím Eucerin Aquaporem, když už je tam jenom stroupek. 

Vozím i Urgo na afty. Dá se tím pak pořešit i bolavá dáseň, nebo vřídek v puse.

13) Alpa Francovka

Tu má vždy moje mamka 🙂 a používá ji tak nějak „na všechno“.

14) SOS na imunitu

Kdo si stáhnul můj eBook o podpoře imunity tak ví, že ráda používám doplněk stravy Imunoglukan. Mám vždy 1-2 platíčka s sebou a když se někdo necítí úplně dobře, hned mu to dám.

15) Nevolnost a zvracení

I když nikdo z nás netrpí na cestovní nevolnost, přesto mám pár tabletek léčivého přípravku Kinedryl s sebou, protože kromě nevolnosti pomáhá i proti zvracení. Obsahuje moxastin a je určen k vnitřnímu užití, vždy čtěte příbalový leták. Také se mi v taštičce „válí“ pár sáčků přípravku Kulíšekrehydratačního roztoku s minerály a glukózou, když někdo zvrací, je to užitečný pomocník.

16) Namožené svaly, zvrtnutý kotník

Vozím univerzální léčivý přípravek pro celou rodinu Traumaplant, s obsahem kostivalu, je to mast k zevnímu použití, která se dá použít na pohmožděniny, bolavé klouby a svaly. Třeba po náročnější túře, nebo když se někomu zvrtne kotník. Čtěte příbalovou informaci. Také tam mám jedno elastické obinadlo a dokonce malou ortézu/dlahu na prst, protože už 2x jsem byla ráda, že jsem ji měla 🙂

17) Zácpa

Kdo trpí na zácpu, bere s sebou čípky nebo kapky. Já mám v taštičce 2-3 čípky.

18) Pozor na přejídání se a nadýmání

Kdo ví, že potřebuje tabletky na trávení, zejména při pobytu v all-inclusive resortu 🙂 je nesmí zapomenout doma. Já mám s sebou i pár sáčků Espumisan Easy, který pomáhá na nadýmání, ale dá se klidně použít i černé uhlí, na nadýmání také pomáhá.

19) Vlk a zapařeniny

Vždy mám s sebou léčivý přípravek Imazol krémpastu, s obsahem účinné látky clotrimazol. Je to krémpasta určená k zevnímu použití a hodí se na zapařeniny, kde se nám pomnožila kvasinka a místo teď svědí. Používá se 2x denně, čtěte příbalovou informaci.

To mi připomíná, že mamka vždy vozí obyčejný dětský pudr, který používá na stehna, když se jí třou o sebe. 

20) „Močák“

Také mám přibaleno pár sáčků doplňku stravy Naturevia Uroperfect manóza rapid sáčky, kdybych pociťovala pálení při močení, aby se mi nerozjela infekce močových cest.

21) CRP test – je to na antibiotika?

Dále vozím CRP test, který je super mít, když je někomu špatně a váháme, jestli to je na antibiotika nebo ne. Stejně tak když konzultuji zdravotní stav syna s jeho pediatričkou na dálku, je super vědět, jestli je CRP vysoké či nikoliv.

22) Opalováky

Jaké přípravky na opalování doporučuji najdete zde.

23) Pravidelné léky

Nezapomeňte si vzít léky, které pravidelně užíváte, ideálně o pár tabletek víc, nikdy nevíte, jestli vám neuletí třeba letadlo 😂 Člověk by nevěřil, ale není tak neobvyklé léky zapomenout doma. I k nám potom chodí nešťastní turisté a rádi by si koupili léčiva vázána na lékařský předpis, ale bohužel…

Co z toho na palubu na dlouhý let?

Co z toho mám na palubě letadla na dlouhý let? Léky na teplotu a bolest, teploměr, černé uhlí, něco na alergii, mastičku na opar, sprej na ucpaný nos, 1-2 sáčky fenyklového/heřmánkového čaje (synovi při jednom letu velmi pomohl, když ho bolelo bříško). Také mám po ruce zvlhčující oční kapky. Některé se prodávají po ampulkách, takže si vezmu 2-3 ampulky na cestu. A také mám pár vzorečků hydratačního krému, protože letadlo hrozně vysušuje pleť. Dezinfekci na ruce. Jako nositelka kontaktních čoček mám s sebou náhradní čočky a kleštičky. Jako žena ženské pomůcky, náhradní spodní prádlo kdyby něco. Moje mamka vozí injekci na ředění krve, kterou si před dlouhým letem aplikuje.

Léčiva na recept

V mojí lékárničce je i několik léčivých přípravků, které jsou vázány na lékařský předpis. Je to například antibiotická mast, silnější přípravek na infekční průjem, všeobecná antibiotika, antibiotické oční a ušní kapky. To jsou ale položky, které vám musí po konzultaci předepsat lékař, jsou na úhradu pacienta, ale pro klid duše jsem ráda, že je mám s sebou.

Co dalšího dobře vědět?

V tomto článku neřeším očkování před cestou, ani nezmiňuji možnost uplatnit český recept v zahraničí. Jistě je řada i dalších otázek, které vás napadaji, klidně mi je napište a já je postupně zpracuji

Povinné formality na závěr

Tento text není nikým sponzorován, přesto toto sdělení odpovídá definici reklamy dle dozorového orgánu – SÚKL. Proto je potřeba zdůraznit, že v případě ENTEROL tvrdých tobolek se jedná o registrovaný léčivý přípravek s obsahem účinné látky sušených Saccharomyces boulardii a je určený k vnitřnímu použití. Léková forma – tvrdé tobolky. Indikace – použití – k podpůrné léčbě akutního infekčního průjmu u dětí i dospělých, k léčbě i prevenci kolitidy a průjmů způsobených antibiotiky. Současně s vankomycinem a metronidazolem se používá k léčbě kolitidy způsobené Clostridium difficile. Je určen k prevenci kojeneckých průjmů a podpůrné léčbě syndromu dráždivého tračníku. Přípravek je určen pro děti i dospělé. Vždy čtěte příbalový leták, odkaz zde. Při zhoršení potíží, nebo při dlouhodobějších zdravotních obtížích vždy vyhledejte lékaře. Každý léčivý přípravek má i nežádoucí účinky.

Dalším je Imodium 2 mg tvrdé tobolky. Jedná se o registrovaný léčivý přípravek s obsahem účinné látky loperamidi hydrochloridum 2 mg a je určený k vnitřnímu použití. Léková forma – tvrdé tobolky. Indikace – použití – k symptomatické léčbě akutního a chronického průjmu u dospělých, dospívajících a dětí od 6 let, k symptomatické léčbě akutních epizod průjmu souvisejícího se syndromem dráždivého tračníku u dospělých ve věku 18 let a starších po počátečním stanovení diagnózy lékařem. U pacientů s ileostomií jej lze použít k redukci počtu stolic, objemu stolice a úpravě její hustoty. Vždy čtěte příbalový leták, odkaz zde. Při zhoršení potíží, nebo při dlouhodobějších zdravotních obtížích vždy vyhledejte lékaře. Každý léčivý přípravek má i nežádoucí účinky.

Dalším uvedeným registrovaným léčivým přípravkem je Fenistil 1 mg/g gel, jeden gram gelu obsahuje 1 mg dimetinden-maleinátua a je určený k vnějšímu použití. Lékovou formou to je gel a indikace – použití – mírnění svědění u dermatóz, urtikarií, štípnutí hmyzem, u spálení sluncem a u povrchových popálenin. Přípravek je určen pro děti i dospělé. Čtěte příbalovou informaci. Při zhoršení potíží, nebo při dlouhodobějších zdravotních obtížích vždy vyhledejte lékaře. Každý léčivý přípravek má i nežádoucí účinky.

Dalším uvedeným registrovaným léčivým přípravkem je Kinedryl 25 mg/30 mg tablety, jedna tableta obsahuje moxastini teoclas 25 mg a coffeinum anhydricum 30 mg a jsou určené k vnitřnímu použití. Lékovou formou to jsou tablety a indikace – použití – k profylaxi a léčbě kinetóz (nevolnost při jízdě automobilem, letadlem, vlakem, lodí) a terapii vertiga, nauzey a vomitu při vestibulárních poruchách. Antivertiginózní účinek se využívá přiléčbě Meniérovy choroby. K léčbě dospělých a dětí od 2 let. Čtěte příbalovou informaci. Při zhoršení potíží, nebo při dlouhodobějších zdravotních obtížích vždy vyhledejte lékaře. Každý léčivý přípravek má i nežádoucí účinky.

Dalším zde uvedeným registrovaným léčivým přípravkem je Traumaplant mast k vnějšímu užití. Obsahuje 100 g masti obsahuje10 g šťávy a extraktu (40 : 60) z čerstvé nati druhu Symphytum x uplandicum
NYMAN 2-3:1. Indikace – použití – Pohmožděniny, distorze (při sportovních a jiných poraněních), bolesti kloubů a svalů, špatně se hojící rány. Je určený pro děti i dospělé. Čtěte příbalovou informaci. Při zhoršení potíží, nebo při dlouhodobějších zdravotních obtížích vždy vyhledejte lékaře. Každý léčivý přípravek má i nežádoucí účinky.

Posledním registrovaným léčivým přípravkem je Imazol krémpasta 10mg/g drm. pst. 30g, jedná se o registrovaný léčivý přípravek s obsahem účinné látky clotrimazol a je určený k vnějšímu použití. Léková forma – kožní pasta. Indikace – použití – dermatomykózy, na které má clotrimazol léčebný účinek (dermatomykózy způsobené původci Trichophyton sp., Candida sp. nebo Malassezia furfur), např. plenková dermatitida způsobená kvasinkami.  Při zhoršení potíží, nebo při dlouhodobějších zdravotních obtížích vždy vyhledejte lékaře. Každý léčivý přípravek má i nežádoucí účinky. Vždy čtěte příbalový leták, odkaz zde.

Jsem atestovaná doktorka farmacie s 20 letou praxí v lékárně, kterou její práce stále baví. Největší odměnou mi jsou vyléčení pacienti, kterým pomáhám od nejrůznějších neduhů. Pomáhám zákazníkům s výběrem přípravků, nenechávám se ovlivnit reklamními slogany, ale ověřenými účinky. Učím lidi správně užívat léčivé přípravky a vysvětluji jim odborné pojmy. Více se o mně dozvíte v mém příběhu >> Sepsala jsem několik eBooků, některé jsou zdarma, některé jsou placené. Stažením těchto eBooků získáte uceleného rádce pro Vaše zdraví. Stáhnout si je můžete zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Čeká vás spousta rad z lékárny.

    Něco se dozvíte, někdy se zasmějete. Mám vám toho opravdu hodně co říct. Z jednotlivých eBooků si můžete časem vytvořit malého rádce pro zdraví a ve správnou chvíli vytáhnout správnou radu a ulevit si od potíží.

  • Nejnovější články
  • Kategorie
    • Žádné rubriky
  • Potkáme se na facebooku